Proboszcz: 504 203 148  proboszcz@sanktuarium-jemielnica.pl  |   Kancelaria: 77 4625 131

Parafia Wniebowzięcia
Najświętszej Marii Panny
w Jemielnicy

Wystawa „Szaleństwo rokoka!” w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia wystawy „Szaleństwo rokoka!” Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się figury z naszego kościoła parafialnego.

Poniżej zamieszczamy fragment artykułu na temat wystawy

(całość tekstu: https://www.wroclaw.pl/kultura/wystawa-szalenstwo-rokoka-muzeum-narodowe-pawilon-czterech-kopul-wroclaw)

Wystawa „Szaleństwo rokoka!” na 75-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu to rzeczywiście prawdziwe szaleństwo (…) Za sprawą wielomiesięcznej pracy 17 kuratorów z wielu dziedzin sztuki przekonamy się, jak bogaty, fascynujący i ożywczy był styl rokoko i jak wybrzmiał na Śląsku ostatni akord epoki baroku. Zobaczcie ponad 500 eksponatów w Pawilonie Czterech Kopuł, w tym wiele rarytasów. Wystawa potrwa od 14 lipca do 14 stycznia 2024.

Ważny jest też podtytuł wystawy, która jest punktem kulminacyjnym obchodów 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, bo to „Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.).

– W Pawilonie Czterech Kopuł obejrzymy nie tylko dzieła najwybitniejszych twórców rokoka, ale również przejawy mody na rokoko, a więc hołdy artystyczne. Fascynacja rokokiem nie wybrzmiała z końcem XVIII wieku, trwała przez cały wiek XIX, w szczególności w schyłkowym okresie, gdzie przybrała postać neorokoka, a trwa nawet dziś, w XXI wieku i jest inspirująca, czego dowodem jest choćby instalacja Olafa Brzeskiego, studium momentu, ulotności, siły przyrody, która tak urzekła artystów rokokowych – tłumaczy Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego, a w tym przypadku także pomysłodawca i koordynator „Szaleństwa rokoka!”.

I dodaje, że na Śląsku, choć nie było to ani centrum, ani peryferie, wypracowaliśmy coś bardzo specyficznego. – O tym traktuje nasza wystawa – podkreśla Piotr Oszczanowski.